חיים  כלב

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  ראשי  השכלה, ספרים, מאמרים  הוראה אקדמית  סרטים   תוכניות רדיו

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מפיק במאי – סרטים עלילתיים

שודרו בטלוויזיה הישראלית – ערוץ 1

 

גן עדן טרזין (60 דקות)  תוך כדי החזרות על ביצוע האופרה "ברונדיבר" רואה השחקנית הראשית את עצמה בדמיונה בגטו טרזין. היא מדמה מצבי לחץ המעמידים אותה במבחנים חמורים ובדילמות מוסריות. היא מבריחה ציורים למחתרת הצ'כית, הציורים נופלים לידי הנאצים, היא איננה מודה שהיא המבריחה, והם מוציאים להורג אחרים במקומה. בעת ביקור הצלב האדום בגטו, היא מוסרת ציורים החושפים את התרמית הנאצית ונענשת על כך בריסוק ידה, כפי שנהגו הנאצים בציירי טרזין.

 

אריקה (30 דקות)  מתנדבת הולנדית חוזרת לקיבוץ אחרי מסע בהודו ובמזרח הרחוק. היא בוחרת בדרך החיים הקיבוצית בעקבות הניכור והסבל שגילתה במסעה. היא נבחרת לגלם את רות המואביה בסרט שמביים חבר המשק, ומביאה לתפקיד את חיפושיה וניסיון חייה.

 

סימני דרך (30 דקות)  סיפורו של נער מחונן, שסחר במחשבים ונחשב בין מכריו לאנוכי וחומרני. אחרי נפילתו במלחמה נתגלה שנהג לתרום בסתר את הכסף הרב שהרוויח לשבט צופים שהקים וטיפח בשכונת מצוקה.

 

סודו של אריק (30 דקות)  חבורת ילדים מטמינה כסף שגנבה מקופת הכיתה בתיקו של ילד, שאינו יודע על כך דבר. האשמתו השקרית בגניבה והתעללות הילדים בו מביאים אותו לתהליך התבגרות ובחינה עצמית. בבדידותו המוסרית, הוא מחליט להתנסות באמת בגניבה.

 

מונית צהובה (30 דקות)  בעל חנות פרחים שנרדף על ידי רשויות מס הכנסה מחליט לרדת מן הארץ. הוא מוכר את רכושו וקונה תמורתו "מונית צהובה" בניו יורק. העלילה מתרחשת על רקע הכנות לחג הפסח ומגיעה לשיאה האירוני בסדר פסח.

 

הניצחון של ברק (30 דקות) ידידות אמת בין נער עיוור לנערה רואה נתפסת בגלל הסטריאוטיפ החברתי כמעשה חסד מצד הנערה. הנערה מתפרסמת בטלוויזיה ובעיתונות כנערת השנה, "הנותנת יד לעיוור". הוא נפגע עמוקות משיתוף הפעולה שלה עם המוסכמות.

 

הפרדס של סבא (30 דקות)  מושבניק מחליט לעקור פרדס ולהקים במקומו "קאונטרי קלאב", מתוך שיקולים כלכליים. אביו, שנטע את הפרדס במו ידיו רואה במעשה פשיטת רגל של חזון ההתיישבות. בן בריתו היחידי הוא נכדו בן העשר שלוחם לשווא נגד העקירה.

 

חיית החושך (30 דקות)  אלמנת מלחמה מתיידדת עם חבר של בעלה, זמן קצר לאחר נפילתו. בנה רואה בכך בגידה בזכר אביו ונפגע עמוקות. בעקבות ספרו של אורי אורלב.

 

מפיק במאי – סרטים עלילתיים  מצוירים

שודרו בטלוויזיה הישראלית – ערוץ 1

 

סיפור אהבה (30 דקות) מערכת יחסים בין בת עשירים מפונקת לבין רועה צאן פשוט. היא מתפעמת מכוחות הנפש הגלומים בו, מורדת באביה המנשל אותה מנכסיו ונישאת לרועה. מבוסס על האגדה התלמודית בדבר עקיבא ורחל. הסרט מעוצב באמצעות ציורים.

 

צו קריאה (30 דקות)  סיפורו של יונה הנביא הנאלץ להגיע לנינוה. הוא רואה מעשי עוול המסעירים את רוחו ומנבא את נבואת החורבן מתוך הזעם שנולד בו. הסרט מעוצב באמצעות ציורים.

 

הסנה בוער באש, פרק א (30 דקות) סיפור מאבקה של משפחה צעירה להצלת תינוקה, משה, מהשלכתו ליאור לפי צו פרעה. יוכבד מחליטה לשמור בסוד את דבר הריונה וממשיכה לעבוד כרגיל פן יגיע הדבר לאוזני פקחי הילודה. אולם העבודה הקשה נותנת אותותיה והיא כורעת ללדת בחודש השביעי ומסתירה תינוקה. כאשר תוכפים ביקוריהם של פקחי הילודה ברובע העברים, הם מחביאים אותו בין קני הסוף. הסרט מעוצב באמצעות ציורים. פרק ראשון בסדרה. פרקים נוספים בהפקה.

 

מפיק במאי – סרטים תיעודיים

שודרו בטלוויזיה הישראלית, ערוץ 1

 

התמודדות (50 דקות) סיפוריהם של ארבעה עיוורים המתמודדים עם הדעות הקדומות של החברה לגבי ערכם האנושי והמוסרי ולגבי תפקודם של אנשים שאינם רואים.

 

שש-עשרה בראשון (50 דקות) שאיפותיהם, ערכיהם ותפיסת עולמם של בני שש-עשרה בראשון לציון, בחברה הנתונה במעבר ומעבירה להם מסרים סותרים בדבר התנדבות חלוצית והשגיות חומרנית בעת ובעונה אחת.

 

בזכותם (50 דקות) סיפוריהם של שניים שכל אחד מהם החייב את חייו לחבר שהצילו בקרב ונפל תוך כדי המעשה.

 

נקודת מפנה (30 דקות) סיפורם של שלושה צעירים, יוצאי תימן, שבנעוריהם לחמו למחיקת זהותם העדתית במגמה להידמות לצאצאי יוצאי אירופה. לבסוף הבינו שהדרך היחידה לשקם את כבודם העצמי היא השיבה למסורת אבותיהם, תחילה כפנתרים שחורים ואחר כך כחוזרים בתשובה..

 

פתחים (30 דקות) תחושת המצור בקרב אנשי הישיבות הליטאיות הרואים בלימוד התורה כעיסוק בלעדי דרך יחידה להצלת עם ישראל והאנושות כולה מהידרדרות דקדנטית ומכיליון.

 

לעלות בחומה (30 דקות) נטורי קרתא הרואים בציונות את האסון הגדול ביותר שקרה לעם ישראל בכל הדורות מול אנשי מרכז הרב הרואים בה פעמי גאולה.

 

מפיק במאי – סרטים עצמאיים

 

סרטים עלילתיים קצרים:

 

אל התחנה (10 דקות) מבוסס על קטע מיומנו של פרנץ קפקא. מוקדם בבוקר, אדם מחפש את הדרך אל תחנה הרכבת בעיר זרה, שרחובותיה נטושים. סימני דרך מוליכים אותו שולל. לבסוף הוא מגלה שוטר על משמרתו בכיכר העיר ושואל אותו מהי הדרך אל התחנה. השוטר פורץ בצחוק ואומר: "ממני אתה מבקש ללמוד את הדרך" ופונה הצידה כמי שמבקש להתמסר לצחוקו.

 

מסביב (17 דקות) זוג צעיר, נהג אוטובוס ואשתו, חוגגים זכייה לא צפויה בסכום אדיר במפעל הפיס. הם משתכרים והטראומה של הזכייה בשכרותם דוחפת אותם לסדרה של הזיות שבסופה הם רואים את עצמם כזקנים שהחמיצו את חייהם.

 

סרט תיעודי

 

הנדיב האלמוני (50 דקות) תחנות בחייו של רון ורדי, שנפל במלחמת לבנון. לפני גיוסו, הוא הקים שבט צופים ברמת אליהו ותרם את הכספים, שהרוויח כמתכנת, לטובת השבט ומספר לחניכיו שמקורם בנדיב אלמוני. הוא נאבק להתקבל ליחידה קרבית, תוך הסתרת מומים שעלולים למנוע את התקבלותו ליחידה. הוא נופל במלחמת לבנון, בנסיבותיה נותרו עלומות.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 קולנוע   מבע קולנועי  פוסטמודרניזם   ספרות   הדמות  טל. 5469085-03, דוא"ל:  haim721@gmail.com